Héreg, a 1015 fős település, Komárom-Esztergom megyében, a Gerecse hegység keleti lábánál, festői völgyben, Tatabányától 20 km-re található. A falu területe már az ókori Római birodalom idejében, majd később az Árpád korban is lakott volt. Héreg első okleveles említése 1326-ból származik. A szőlőművelés, bortermelés mindig is fontos volt a falubelieknek. A környék legjobb borait itt termelik napjainkban is.
A település kedvező földrajzi adottságai sajátos mikroklímát teremtenek. A falut koszorúzó erdőségek növényzete számos botanikai érdekességet rejt és egészséges levegőt biztosít, mely a légzőszervi megbetegedések gyógyítására alkalmas. Héreg a Gerecse - térség legszebb kirándulóhelyei közé tartozik. A falu a Gerecse-tetőre induló túrák egyik kiindulópontja.
Kedvelt kirándulóhely a szép fekvésű Király-kút forrás és környezete is. A hagyomány szerint Mátyás király gyakran pihent meg ennél a kútnál a környékbeli vadászatai során. Héreg-felső autóbusz megállójából indulva a hegynek fel, a falu főutcáján haladva, elérjük a temetőt. A faluszéli erdészház előtt jobbra, sorompóval elzárt útra térve, kitartó emelkedőt követően érjük el azt a tisztást, ahol a forrást találjuk. A kellemes réten nagy esőbeálló található, a dombtetőn kihelyezett tűzrakóhelyekkel, padokkal és asztalokkal.
A falu hagyománya az évente októberben megrendezésre kerülő Héregi Lovasnapok és Szüreti Fesztivál. A több napos rendezvénysorozat sokszínű és változatos lehetőséget kínál az idelátogatóknak. Az esemény vendégei a lovasbemutatók és versenyek által jobban megismerhetik a hazai lovas kultúrát, miközben gasztronómiai élményekkel is gazdagodhatnak. A jó hangulatról a fellépő sztárvendégek gondoskodnak.
1526-ban a Héreg melletti Pusztamarótnál zajlott le a híres Maróti csata. A mohácsi csatavesztést és Buda elestét követően a megmaradt fősereg és az ország déli részéből menekülők a hadászatilag megfelelőnek tűnő völgyben szekérvárakkal sáncolták el magukat. A török sereg, miután felfedezte a menekülők táborát, a Budáról hozatott ágyúk segítségével ostrom alá vette azt és három napi öldöklő küzdelem után törte meg a magyarok ellenállását. A mai források 20-25000 főre teszik az áldozatok számát. Történelmünk tragikus eseményének helyszínén egy emlékművet láthatunk. A képzőművészeti alkotás ismerteti a történelmi tragédia korát és okát, áldozatainak hősiességét.