2019. július 22., hétfő

A Kámoni Arborétum

Az arborétum Szombathely legnagyobb, leggazdagabb, összefüggő, napi szinten gondozott zöld területe. A 27 hektáros területen 3200 fa- és cserjefaj mellett számos szemet gyönyörködtető lágyszárú virág is nyílik. A rendkívül esztétikusan kialakított parkban csodálatos juharfák, tölgyfák és jegenyefenyők között sétálhatunk. A kert egyik leglátványosabb részét májusban a Gyöngyös-patak környékén virágzó rododendronok adják. Az arborétum ma már 300 fajtából, 3000 példányt bemutató rododendron gyűjteménnyel rendelkezik.


A jelentős hosszúságú sétautakat járva változatos növényvilággal találkozunk. Tágas rétek, sziklakertek, faóriások és vízparti növények váltják egymást. Ezért ez a terület felüdülésre, kikapcsolódásra különösen alkalmas. Az arborétum 1950 óta természetvédelmi terület. Mai arculatát leginkább id. Bánó István erdőmérnöknek köszönheti. A birtok szervesen csatlakozott a család kastélyához, mely a hozzá tartozó területtel együtt országos jelentőségű műemlék.




A kert a Gyöngyös-patak árterén elhelyezkedő, az 1642 óta a Saághy család birtokában lévő, területen létesült. Kámon egykor önálló település volt, jelenleg már Szombathely északi részéhez tartozik. Az 1860-as években Saághy Mihály, a föld birtokosa kezdte meg az arborétum kiépítését. A földbirtokost fia, Saághy István követte kertépítésben, aki az 1930-as évekig 500-nál is több fásszárú növényt telepített a parkba, ezeknek a fele örökzöld növény.




A II.világháború alatt a park területén katonatábor állt. Később, az ínséges időkben, az arborétum fáit a lakosság a fűtéshez elhasználta. Ezért sajnálatos módon a kert kétharmada kipusztult. 1950 körül az Erdészeti Tudományos Intézet vette gondozásába a parkot. A tervszerű fejlesztés eredményeképpen ma a Kámoni Arborétum rendelkezik Magyarország leggazdagabb fásszárú gyűjteményével. A Tudományos Kutatóbázis munkáját a különböző taxonok gyűjtésén, honosításán kívül, genetikai kísérletek és más nemesítési, erdővédelmi kutatói tevékenységek jellemzik.




Az arborétum a fenyőnemesítés egyik fontos kutatóbázisa. A parkban a jegenyefenyők közel 40 változata mellett, a gyantás cédrus, a kínai- és mocsárciprus hatalmas példányai láthatóak. A kert szépen rendezett rózsakertjében több, mint félezer fajtát számláló rózsagyűjteményt találunk. Megemlítésre méltó az arborétum kaktuszgyűjteménye is, mely Magyarország egyik legnagyobbika.




A terület kultúrtörténeti érték is. Érdekes információkat, ismereteket nyújt az idelátogatóknak, melyek megértését a kiadványok, a szakvezetés és az információs táblák is segítik. A kert a környezeti nevelés és az iskolai oktatást kiegészítő, segítő ismeretterjesztés számára kimeríthetetlen lehetőséget rejt. Az élettel teli tér kulturális programokhoz is alkalmas helyszínt kínál.



Ha Szombathelyen járnak, feltétlenül látogassanak el ebbe a gyönyörű természeti környezetbe! Ne hagyják ki ezt a feledhetetlen élményt kínáló, az év minden időszakában sok látnivalót tartogató, egyedülálló parkot!






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése